HAMSİ ZİRVESİ

Suda Ve Karada Hamsi

Amaç :

Hamsi dünyada ve ülkemizde özellikle Karadeniz’de önemli bir geçim kaynağıdır. Yemek yapımında da ayrıca kullanılıyor. Hamsi Karadeniz insanında bir yaşamın parçası olmuştur. Hamsi yemek kültürü ülkemizde ve dünya ülkelerinde de yerini almıştır. Bu amaç doğrultusunda hamsinin tüm özelliklerinin konuşulacağı ve hamsinin bütün boyutlarıyla ele alınacağı Suda ve Karada Hamsi Zirvesi gerçekleşecektir.

Uluslararası hamsi zirvesi uzman ve akademik sanat, spor dünyasından birçok branşlarda konuşmacılar Dünya’da, suda ve karada hamsiyi tartışacak. Hamsi aynı zamanda bir kültür balığıdır. Şiirler, şarkılar, besteler, fıkralar ve hikâyeler yazılmıştır. Yemeğin dışında sosyal ve ekonomik bir hazinedir.

Küçük dev balık ülkemiz insanı için yemeğin dışında sosyal ve kültürel boyutlarıyla da bir yer almıştır.

Programımız İstanbul merkezli olacaktır. Uluslararası bir organizasyon olacağı için hamsi tüketen ve ihraç eden ülkelerden birçok isim dünya hamsi gününe davet edilecektir. Ayrıntılı olarak mavi, yeşil, beyaz, lacivert ve gümüş renkler etkinliğimizdeki geçerli renkler olacaktır. Suda ve Karada Hamsi Zirvesi’nde aynı zamanda hamsi ile ilgili tanınmış simalardan suda ve karada hamsi röportajı yapılıp kitap haline getirilecektir.